گیربکس شش سرعته ایران خودرو روی چه محصولاتی نصب می گردد؟

به گزارش مجله فان پی سی، امروز شرکت ایران خودرو از گیربکس شش سرعته دستی و رانا پلاس شش سرعته، همچنین گیربکس نیمه اتوماتیک خود رونمایی کرد.

گیربکس شش سرعته ایران خودرو روی چه محصولاتی نصب می گردد؟

خبرنگاران - امیرحسین اسماعیل بیگی: امروز طی یک مراسم از گیربکس شش سرعته دستی با حضور وزیر صنعت در شرکت نیرو محرکه قزوین رونمایی شد.

علاوه بر رونمایی از گیربکس شش سرعته دستی دو گیربکس شش سرعته نیمه اتوماتیک و اتوماتیک نیز رونمایی شد که از سال آینده فراوری انبوه آن ها آغاز خواهد شد.

فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: میزان فراوری شرکت نیرو محرکه روزانه 2400 گیربکس 5سرعته

و 400 گیربکس 6 سرعته است.

رانا و دناپلاس شش دنده دستی خواهند شد

مقیمی گفت: از فردا روزی 6 دستگاه رانا پلاس با گیربکس شش سرعته فراوری خواهد شد و در سال آینده 78500 دستگاه خودرو از فراوریات ایران خودرو به گیربکس شش سرعته مجهز می گردد.

محصولاتی که در حال حاضر قرار است این گیربکس روی آن ها نصب گردد رانا پلاس، دناپلاس، دناپلاس بهینه است.

همچنین این گیربکس تنها روی محصولاتی که با نام و نشان ایران خودرو هست نصب خواهد شد و در محصولاتی که با شرکا خارجی در ایران فراوری می گردد از این گیربکس استفاده نمی کنیم.

سال 1400 گیربکس اتوماتیک و نیمه اتوماتیک فراوری می گردد

وی اضافه کرد: به زودی شاهد فراوری گیربکس شش سرعته نیمه اتوماتیک و در کنار آن گیربکس شش سرعته اتوماتیک خواهیم بود.

در سال 1400 گیربکس شش سرعته نیمه اتوماتیک فراوری خواهد شد و در همین سال گیربکس شش سرعته اتوماتیک با 30 درصد داخلی سازی اجرا می گردد.

وی همچنن گفت: هدف اصلی دست یابی به گیربکس دو کلاچه یا همان DCT است که امیدواریم تا سال 1402 محقق گردد.

یوسفی معاون تحقیق و توسعه شرکت صنعتی نیرومحرکه با اشاره به محصولات آینده این شرکت در حوزه گیربکس، خاطر نشان کرد: علاوه بر پروژه AMT، در آینده نسخه ای از گیربکس های اتوماتیک که به آن نسخهDCT یا دوکلاچه هم می گویند، طراحی و توسعه خواهد یافت؛ این محصول در سال 1402 به بازار عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به مشخصات فنی گیربکس شش دنده دستی، اظهار کرد: طراحی این محصول به گونه ای اجرا شده است که با کم ترین تغییرات، بر روی خانواده محصولات ایران خودرو امکان نصب داشته و هزینه نصب آن، با کم ترین مقدار ممکن است.

هم چنین این محصول به گونه ای طراحی شده است که تعویض دنده ها و احساس رانندگی، بهبود قابل توجهی برای راننده به همراه خواهد داشت.

کاهش 7 درصدی مصرف سوخت با گیربکس جدید

معاون تحقیق و توسعه شرکت صنعتی نیرو محرکه بهبود مصرف سوخت و کاهش آلاینده ها به خصوص در سرعت 120 کیلومتر بر ساعت را از دیگر مزایای این گیربکس دانست و گفت: در این زمینه حدود 7 درصد کاهش مصرف سوخت و به دنبال آن، کاهش آلاینده ها را خواهیم داشت.

از 100 درصد احتیاج بازار آینده ایران، حدود 50 درصد احتیاج به گیربکس اتوماتیک و 50 درصد نیز به گیربکس دستی تعلق دارد.

ایران خودرو در نظر دارد که بخش عمده محصولات مجهز به گیربکس دستی را به گیربکس شش سرعته مجهز کند.

در گام های بعدی جهت توسعه، گیربکس اتوماتیک از نوع AMT به این خانواده گیربکس اضافه خواهد شد.

لازم به یادآوری است، با گام نهادن در این جهت توسعه، در فازهای بعدی، زمینه توسعه گیربکس های اتوماتیک DCT نیز فراهم خواهد شد.

شرکت نیرو محرکه علاوه بر تامین گیربکس برای ایران خودرو در امسال 110 هزار مجموعه قطعات برای خودرو تیبا فراوری نموده و به سایپا تحویل داده است.

داخلی سازی قطعات گیربکس خودرو شاهین نیز توسط این شرکت اجرا شده است و آماده تایید سایپا برای فراوری انبوه است.

مقیمی مدیر عامل ایران خورو درباره قیمت گیربکس جدید این شرکت شرح داد:قیمت گیربکس برای هر دنده بین 52 تا 55 یورو است و در خارج از کشور این گیربکس 330 یورو قیمت دارد اما در داخل با هزینه ای معادل 130 یورو این گیربکس فراوری شده است.

منبع: بیت ران
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 695

به "گیربکس شش سرعته ایران خودرو روی چه محصولاتی نصب می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیربکس شش سرعته ایران خودرو روی چه محصولاتی نصب می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید