چرا برخی از افراد به کووید-19 شدید مبتلا می شوند؟

به گزارش مجله فان پی سی، یافته های جدید دانشمندان موسسه ملی سلامت به توضیح اینکه چرا برخی از افراد به کووید-19 شدید مبتلا می شوند، کمک می کند. این یافته ها همچنین ممکن است اولین توضیح مولکولی را در مورد دلیل مرگ بیشتر مردان نسبت به زنان در اثر کووید-19 ارائه دهد.

چرا برخی از افراد به کووید-19 شدید مبتلا می شوند؟

به گزارش ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، محققان دریافتند که بیش از 10 درصد از افرادی که به کووید-19 شدید مبتلا می شوند، دارای آنتی بادی های غلط (اتوآنتی بادی) هستند که به جای حمله به ویروس عامل بیماری، به سیستم ایمنی حمله می کنند.

3.5 درصد یا بیشتر افرادی که دچار کووید-19 شدید می شوند دارای نوعی جهش ژنتیکی خاص هستند که بر ایمنی بدن تأثیر می گذارد. در نتیجه هر دو گروه پاسخ ایمنی موثری ندارند که این موضوع نیز به اینترفرون نوع یک بستگی دارد که مجموعه ای از 17 پروتئین برای محافظت از سلول ها و بدن است که در برابر ویروس ها بسیار مهم هستند. خواه این پروتئین ها توسط آنتی بادی ها خنثی شده باشند یا به دلیل وجود ژن معیوب در مقادیر ناکافی تولید شده و یا باعث ایجاد یک واکنش ضد ویروسی ناکافی شده باشند، به نظر می رسد عدم وجود آن ها یک وجه مشترک در بین افرادی است که از ذات الریه ناشی از کووید-19 رنج می برند.

تنوع گسترده در شدت بیماری ناشی از کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2، دانشمندان و پزشکان را متحیر کرده است. کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 می تواند سبب ایجاد یک عفونت شود و در بدترین حالت نیز سبب مرگ افراد می شود. از فوریه سال 2020، دکتر سو و دیگر محققان این موسسه داده های هزاران بیمار مبتلا به کووید-19 را ثبت و ارزیابی کردند تا دریابند آیا عامل ژنتیکی این نتایج بالینی متفاوت را ایجاد می کند یا خیر.

محققان کشف کردند که در بین تقریباً 660 فرد مبتلا به کووید-19 شدید، تعداد قابل توجهی از افراد دارای انواع ژنتیکی نادر در 13 ژن شناخته شده برای دفاع بدن در برابر ویروس آنفلوانزا هستند و بیش از 3.5 درصد به طور کامل ژن عملکردی ندارند. آزمایش های بیشتر نشان داد که سلول های ایمنی از این 3.5 درصد هیچ گونه اینترفرون نوع یک قابل تشخیص در پاسخ به کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 تولید نمی کنند.

با بررسی نزدیک به 1000 بیمار مبتلا به ذات الریه ناشی از کووید-19، محققان همچنین دریافتند که بیش از 10 درصد آن ها در شروع عفونت اتوآنتی بادی علیه اینترفرون داشتند و 95 درصد از این بیماران مرد بودند. آزمایش های زیست شیمی تایید کردند که اتوآنتی بادی ها فعالیت اینترفرون نوع 1 را مسدود می کنند. اینترفرون نوع 1 (Interferon type I ) زیرگروه بزرگی از اینترفرون ها هستند که به تنظیم فعالیت دستگاه ایمنی بدن کمک می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 398

به "چرا برخی از افراد به کووید-19 شدید مبتلا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برخی از افراد به کووید-19 شدید مبتلا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید