پیام مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی به مناسبت سالروز بمباران سردشت

به گزارش مجله فان پی سی، مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی در سالروز بمباران سردشت از تمامی کشورها خواست به تعهدشان نسبت به ایجاد جهان عاری از سلاح های شیمیایی پایبند باشند.

پیام مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی به مناسبت سالروز بمباران سردشت

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، فرناندو آریاس مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی مستقر در لاهه هلند امروز (شنبه) به مناسبت سالگرد حمله شیمیایی رژیم صدام به سردشت پیامی صادر کرد.

در این پیام آمده است: مایه افتخار اینجانب است که امروز مراسم رسمی یادبود و ادای احترام به قربانیان حمله شیمیایی سردشت را مورد خطاب قرار می دهم. از طرف سازمان منع سلاح های شیمیایی، عمیق ترین همدردی ها را به مردم سردشت اعلام کرده و به آنها اطمینان می دهم که همیشه از حمایت ما برخوردار خواهند بود.

وی اعلام کرد:در چنین روزی در سال 1987، مردان، زنان و بچه ها سردشت در سایه حمله شیمیایی متحمل ترور، درد و رنج شدند. بسیاری از آنها به آسمان پر کشیدند و بازماندگان برای همیشه درد و بیم جراحات و فقدان عزیزانشان را به همراه خواهند داشت.

آریاس گفت: امروز بر این امر تأکید می کنیم که شرایط وحشتناک آن روز هرگز نباید فراموش شود. با گرامیداشت و یادبود قربانیان، ما نیز تعهد خود در این زمینه را مورد تاکید مجدد قرار می دهیم.

مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی افزود: خشم جهانی از میراث حمله سردشت، انگیزه ای را فراهم آورد تا تحریم سلاح های شیمیایی به صورت کامل، دائم و ماندگار توسعه یابد. در سال 1997 تحریم مذکور در کنوانسیون سلاح های شیمیایی تحقق یافت. کنوانسیون، 193 کشور عضو را متعهد می سازد تا تضمین کنند هرگز شهروندانشان متحمل درد و رنجی که امروز ما عزادار آن هستیم، نخواهند شد.

وی در این پیام از تمامی کشورها درخواست کرد تا تعهد خود نسبت به هدف عالیه کنوانسیون مبنی بر ایجاد جهانی کاملا عاری از سلاح های شیمیایی را تجدید کنند و افزود: در این خصوص شهروندان سردشت، تمامی قربانیان و نسل های آینده به گردن ما حق دارند.

به گزارش فارس، هفتم تیر سال 1366 رژیم بعث عراق اقدام به بمباران شیمیایی چهار نقطه سردشت کرد که بر اثر آن 119 نفر از ساکنان غیرنظامی این شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز امروز طی سخنانی در کنگره ملی نفس های سوخته، بمباران شیمیایی سردشت را نقطه اوج وحشیگری رژیم صدام خواند.(اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 268

به "پیام مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی به مناسبت سالروز بمباران سردشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی به مناسبت سالروز بمباران سردشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید