ویروس کرونا؛ در رویارویی با شایعه ها چه باید کرد؟

به گزارش مجله فان پی سی، با توجه به شیوع کرونا در بیشتر کشورها، بازار شایعه ها نیز داغ شده است.

ویروس کرونا؛ در رویارویی با شایعه ها چه باید کرد؟

به گزارش خبرنگارویروس کرونا این روز ها تیتر داغ و پر مخاطب تمامی صفحات مجازی شده است. به گونه ای که افراد برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا هر شایعاتی را باور نموده و آن را به سرعت در کانال های تلگرامی یا در میان دوستان و آشنایان نشر می دهند.

به عقیده متخصصان عفونی استفاده از سیر و مصرف آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری در جلوگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک ندارد و موثر ترین روش شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون یا مایع به مدت 20 تا 30 ثانیه است.

1: آب و هوای سرد یا یخ و برف تاثیری در کشتن یا عفونت زدایی از کرونا ندارد.

2: دوش حمام آب داغ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به کرونا ندارد. موثربه همین صورت موثر ترین توصیه، شستن مداوم دست ها با محلول دارای الکل یا آب و صابون است.

3: ویروس کرونا با وجود ماندگاری از چند ساعت تا چند روز (بسته به سطح درگیر)، محتمل نیست که قابلیت انتشار با اجسام یا موادی که به منطقه ای دیگر با دمای متفاوت حمل یا ارسال می شوند، داشته باشد.

4: در حال حاضر شواهدی مبنی بر انتقال ویروس به وسیله گزش حشرات وجود ندارد. اصلی ترین راه انتقال، به شکل قطرات مخاطی ناشی از عطسه یا سرفه فرد مبتلاست.

5: خشک کننده های برقی یا معمولی (مانند دستمال کاغذی)، در کشتن و از بین بردن ویروس موثر نیستند. بهترین راه شستن دست ها با محلول الکلی یا آب و صابون است.

6: استفاده از لامپ های مافوق بنفش یا برنزه کردن پوست برای پاک کردن دست ها یا پوست از ویروس به علت عوارض زیاد، توصیه نمی شوند.

7: ابزار های تب سنج (مانند تب گیر های معمولی) با وجود موثر بودن در معین کردن موارد مشکوک (یعنی تب دار) به عفونت کرونا، قادر به تشخیص افراد مبتلا در ابتدای بیماری که هنوز دچار عفونت شدید نشدند، نیست. به زبان آمار، تب سنج حساسیت زیاد، ولی اختصاصیت کمی دارد.

8: پخش اسپری الکل روی سطح بدن قادر به کشتن ویروسی که وارد دستگاه تنفسی شده اند، نیست و بخاطر عوارض زیاد اصلا توصیه نمیگردد. الکل و پاک کننده ها برای عفونت زدایی از سطوح توصیه می گردد.

ویروس کرونا؛ فشار زیر 7 همراه با بی حالی از علائم بیماری است؟

9: هنوز شواهدی مبنی بر آلودگی حیوانات خانگی مانند سگ و گربه به ویروس وجود ندارد؛ هرچند توصیه به شستن دست ها با آب و صابون یا الکل پس از تماس با این حیوانات می گردد.

10: واکسیناسیون علیه پنومونی (عفونت ریه) یا آنفولانزای فصلی، تاثیری در محافظت از ویروس کرونا ندارد. با این حال برای جلوگیری از عفونت مجزا، واکسیناسیون علیه ویروس های دیگر توصیه می گردد.

11: ششستشوی مخاطی با سالین استریل یا قطره بینی و مشتقات مشابه، تاثیری در عدم ابتلا به ویروس کرونا ندارد. البته شستشوی مخاطی تاثیر مختصری در بهبودی از سرماخوردگی (نه عفونت های تنفسی) دارد.

12: هیچ نشانه ای مبنی بر اثربخشی مصرف سیر در عفونت کرونا وجود ندارد.

13: ویروس کرونا تمامی رده های سنی از خردسالان تا سالمندان را می تواند آلوده کند؛ منتها افراد مسن و کسانیکه دارای بیماری های همراه مانند آسم، دیابت یا بیماری قلبی هستند، آسیب پذیرتر و بیشتر در معرض کشندگی قرار دارند.

14: آنتی بیوتیک ها هیچ اثری روی ویروس کرونا ندارند؛ چرا که آنتی بیوتیک ها روی باکتری ها موثرند؛ نه ویروسها! مصرف آنتی بیوتیک احتمالی در بیمارستان نیز به علت عفونت همزمان با عوامل باکتریایی است.

15: تا کنون هیچ درمان اختصاصی یا واکسنی برای عفونت ویروس کرونا کشف نشده است.

پس بهتر است برای مراقبت از امنیت روانی شهروندان هر شایعه ای را در فضای مجازی نشر ندهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 38

به "ویروس کرونا؛ در رویارویی با شایعه ها چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ در رویارویی با شایعه ها چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید