منزلی از منازل دوستی

به گزارش مجله فان پی سی، در آیه 50 سوره ذاریات می خوانیم، فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ إِنِّی لَکُم مِّنْهُ نَذِیرٌ مُّبِینٌ ﴿50﴾، پس به سوى خدا بگریزید که من شما را از طرف او بیم دهنده اى آشکارم. در این مطلب به تفسیر این آیه گوهربار خواهیم پرداخت.

منزلی از منازل دوستی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران؛ تعبیر فرار در اینجا تعبیر زیبا و لطیف است. معمولا فرار در جایی گفته می شود که انسان از یک سو با موجود یا حادثه وحشتناکی روبرو شده و از سوی دیگر پناهگاهی در نقطه ای سراغ دارد، از این رو با سرعت تمام از محل حادثه دور می شود و به نقطه امن و امان پناه می آورد.

مشرکان نیز باید از شرک و بت پرستی که عقیده وحشتناکی است بگریزند و به توحید خالص که منطقه امن و امان واقعی است، روی آورند.

آیه از این رو خطاب می کند همه از عذاب خدا بگریزند و به سوی رحمت بروند. از گناهان فرار کنند و به توبه و استغفار متوسل شوند.

از زشتی ها، بدی ها، بی ایمانی، تاریکی جهل و عذاب جاویدان بگریزند و خود را در آغوش رحمت حق و سعادت جاویدان قرار دهید.

از امام صادق (ع) نقل شده که: منظور از فرار به سوی خدا، حج و زیارت خانه اوست. روشن است که زیارت خانه خدا، یکی از مصادیق واضح فرار به سوی خداست، زیرا حج، انسان را با حقیقت توحید و توبه و استغفار آشنا می کند و در پناه الطاف خداوندی جا می دهد.

در حکایتی از حاج محمد اسماعیل دولابی نیز نقل شده است که:

می گویند پسری در خانه خیلی شلوغ کاری کرده بود. همه اوضاع را به هم ریخته بود.وقتی پدر وارد شد، مادر شکایت او را به پدرش کرد.

پدر که خستگی و ناراحتی بیرون را هم داشت، شلاق را برداشت.

پسر دید امروز اوضاع خیلی بی ریخت است، همه درها هم بسته است، وقتی پدر شلاق را بالا برد، پسر دید کجا فرار کند؟ راه فراری ندارد!

خودش را به سینه پدر چسباند. شلاق هم در دست پدر شل شد و افتاد.

شما هم هر وقت دیدید اوضاع بی ریخت است به سوی خدا فرار کنید. وَ فِرُّوا إلی الله مِن الله

هر کجا متوحش شدید راه فرار به سوی خداست.

وعلامه طباطبایی(ره) هم در این زمینه می فرمایند:

مراد از فرار کردن به سوى خدا، انقطاع به سوى او است به دست برداشتن از کفر، و گریزان بودن از عقابى که کفر به دنبال دارد، و متوسل شدن به ایمان به خداى تعالى به تنهایى، و اینکه او را یگانه معبودى بى شریک براى خود بگیرند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 499

به "منزلی از منازل دوستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منزلی از منازل دوستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید