معاون کل وزارت بهداشت: پاییز و زمستان سختی در پیش داریم

به گزارش مجله فان پی سی، معاون کل وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به اینکه پاییز و زمستان سختی در پیش داریم، در عین حال با انتقاد از قیمتهای متفاوت ماسک در سطح کشور، بر لزوم ترغیب مردم جهت استفاده از ماسک پارچه ای تاکید نمود.

معاون کل وزارت بهداشت: پاییز و زمستان سختی در پیش داریم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی، درخصوص شرایط کرونا در کشور، گفت: متاسفانه در تهران و بیشتر استان های کشور شرایط قرمز و هشدار وجود دارد و متاسفانه ماه هاست که آمار مرگ و میر ناشی از کرونا سه رقمی شده و اکنون نیز با شیب فزاینده، مرز 170 مرگ روزانه را رد نموده است.

وی اضافه کرد: براساس اعلام سازمان بهداشت دنیای، اکنون وقت مداخله رسیده و باید در تمام کشورها مداخلات جدی در تمامی سطوح استراتژیک انجام گردد. همه اقدامات از جمله تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، آزمایش های متناوب از افراد مشکوک و ردیابی و شناسایی بیماران، مراقبت و درمان بیماران باید انجام گردد و همه اینها باید در یک مجموعه بهم پیوسته و منظومه ای انجام گردد. اگر هریک از این موراد ناقص باشد، سیستم دچار مشکل شده و در سال دوم اپیدمی نه تنها مرگ ها دو برابر می گردد، بلکه احتمال گسترش بیشتر این ویروس در بیشتر کشورهای دنیا وجود دارد. گاهی گفته می گردد مرگ یک نفر یک تراژدی است، اما مرگ هزار نفر، صرفا یک آمار است.

حریرچی اعلام کرد: هرکدام از افرادی که فوت می نمایند پدر، مادر، همسر و فرزند یک خانواده هستند. باید دقت کنیم که در حال حاضر افراد جوان نیز درگیر بیماری می شوند و این بیماری دیگر تهدیدی برای رده سنی خاصی نیست. حتی دیده شده در جوان تر ها عوارض عمیق و وخیمی نیز گزارش شده است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران کرونایی پس از بهبودی تا ماه ها عوارض شدیدی را تجربه خواهند کرد، گفت: گاهی ممکن است عوارض با فرد باقی بماند، مثلا ممکن است در دراز مدت عوارض قلبی دیده گردد و باید اقدامات دراز مدتی را تدوین و اجرایی کنیم.

آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است

وی با بیان اینکه آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است، توضیح داد: متاسفانه این موضوع دامن گیر مردم و مسئولان است و نباید تصور گردد که بیماری به خاتمه رسیده است و برعکس، این ویروس تمام عزم خود را جزم نموده تا انسان را بیمار کند و در هر تجمعی که بیش از دو نفر حضور داشته باشند و پروتکل ها و فاصله ها را رعایت ننمایند، به وسیله صحبت کردن، سرفه، عطسه و حتی غذاخوردن در مکانی سربسته، منتقل می گردد.

وی درخصوص چرایی بازگشایی مدارس گفت: بازگشایی مدارس با رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها، موضوعی دنیای است، تعطیلی اماکنی مانند مدارس ممکن است در کوتاه مدت قابل قبول باشد، اما در دراز مدت پذیرفتی نیست و چنانچه ویروس بیش از یک سال ماندگار باشد باید سایر فعالیت ها را از سر گرفت. مردم باید هم زنده باشند وهم زندگی نمایند و معیشت و اقتصادشان تامین گردد، درحال حاضر در بسیاری از کشورها بیش از 50 درصد اقتصادشان در خدمات است. اما نکته اینجاست که بازگشایی ها باید هوشمندانه صورت گیرد و با حداقل عوارض و حدبیشتر رعایت دستورالعمل ها باشد.

حریرچی با بیان اینکه در بازگشایی مدارس 90 درصد از دانش آموزان از سامانه های مجازی استفاده می نمایند، گفت: در حال حاضر، بیشترین خطر در اماکنی مانند پاساژها، مراکز فروش و متروها دیده می گردد. در مراکز فروش و پاساژها فروش کاهش پیدا نموده، اما تجمع مردم برای گردش افرایش پیدا نموده است.

ترغیب مردم به استفاده از ماسک پارچه ای

وی ضمن تاکید بر استفاده استاندارد از ماسک، خطاب به مجریان صدا وسیما، اظهار کرد: استفاده از ماسک پارچه ای مفید است و فرهنگسازی خوبی به همراه دارد، چراکه از یک طرف قیمت 1250 و 1300 تومانی ماسک در همه جای کشور یکسان رعایت نمی گردد و از طرف دیگر، متاسف هستیم که بگوییم با همین قیمت، تهیه ماسک برای بسیاری از مردم مقدور نیست، بنابراین مردم را به استفاده از ماسک پارچه ای ترغیب کنید.

تاکید بر نذر ماسک

معاون وزارت بهداشت با تاکید بر اقدام پسندیده نذر ماسک، اعلام کرد: ویروس کرونا هرجا تجمعی باشد خودنمایی می نماید و باید به مردم توصیه کنم که از حضور غیرضروری در اماکن پرازدحام خودداری نمایند.

ضرورت رعایت 100 درصدی مردم

وی اضافه کرد: اگر می خواهیم ویروس کرونا را شکست دهیم، 100 درصد مردم باید رعایت نمایند، درحال حاضر در متروها این پروتکل ها به خوبی رعایت نمی گردد و مردم بر ایجاد ازدحام دامن می زنند، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از ضروریات است.

پاییز و زمستان سختی را در پیش داریم

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه پاییز و زمستان سختی را در پیش داریم، گفت: تمام مردم از کودک تا سالمند، باید پروتکل ها را 100 درصد رعایت نمایند.

وی درخصوص واکسن آنفلوآنزا گفت: تزریق واکسن آنفلوآنزا در کادر بهداشتی و درمانی و زنان باردار و گروه های پرخطر شروع شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 403

به "معاون کل وزارت بهداشت: پاییز و زمستان سختی در پیش داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون کل وزارت بهداشت: پاییز و زمستان سختی در پیش داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید