سگ ربات حملات مهاجمان را دفع می کند

به گزارش مجله فان پی سی، از این رو، زمانی که فردی به سمت سگ می آید و او را به زمین می اندازد، ربات می داند که چگونه دوباره روی پای خود بایستد و به وضع تعادل برگردد.

سگ ربات حملات مهاجمان را دفع می کند

این حیوان مکانیکی به نام جویینگ (Jueying) در دانشگاه ججیانگ چین ساخته شده است

به یک سگ ربات آموزش داده شده است تا از خود در برابر حملات و تهاجم یک انسان دفاع کند.این حیوان مکانیکی به نام جویینگ (Jueying) در دانشگاه ججیانگ چین ساخته شده است و با همکاری محققان دانشگاه ادینبرا به این سگ مکانیکی آموزش داده شده است که در برابر حملات چه کند.

پژوهشگران رباتیک برای آموزش یک مدل کامپیوتری به این سگ رباتیک، از یک شبکه عصبی عمیق - الگوریتمی که برای تقلید از مغز انسان طراحی شده است- استفاده کردند. چنین چیزی به این سگ رباتیک این توانایی را می دهد که بدود و یا زمانی که می افتد بتواند دوباره سرپا بایستد.

در صورتی که ربات کاری سودمند و مفید علاوه بر اعمال برنامه ریزی شده خود انجام دهد، پاداش دریافت می کند و در غیر این صورت به صورت دیجیتالی به عنوان رفتار منفی ثبت می شود، روشی به مراتب پیچیده تر از روش آزمون و خطایی که محققان برای آموزش ربات ها استفاده می کنند.

ژیبین لی پژوهشگررباتیک در دانشگاه ادینبرا و یکی از نویسندگان مقاله ای که در ساینس ربوتیکس منتشر شده است در گفتگو با مجله وایرد (Wired) می گوید: رویکرد هوش مصنوعی به این معنا که تجربه های ربات را صد ها و هزاران بار یا حتی میلیون ها بار ثبت می کند بسیار متفاوت است.

از این رو در یک محیط شبیه سازی شده، من می توانم تمام سناریو های ممکن را خلق کنم. من می توانم محیط های مختلف یا موقعیت های متفاوت را بسازم. برای مثال، ربات می تواند در حالت های مختلف روشن شود و مراحل را شروع کند. مثلا در حالی که روی زمین دراز کشیده است، افتاده است و نظایر آن.

هشت متخصص شبیه سازی در زمینه ساخت و توسعه توانایی های مختلف ربات ها از جمله راه رفتن و حفظ تعادل و دویدن و چیز های دیگر آموزش دیدند. زمانی که ربات با یک موقعیت سخت روبرو می شد، موقعیتی از قبیل افتادن روی یک سطح ناهموار، هرکدام از متخصصان الگوریتم می توانستند خلاقانه به ربات بگویند که برای برخاستن دوباره چه کاری باید انجام دهد.

از این رو، زمانی که فردی به سمت سگ می آید و او را به زمین می اندازد، ربات می داند که چگونه دوباره روی پای خود بایستد و به وضع تعادل برشود.

هدف نهایی این پژوهش، این است که ربات ها به جای آن که کد های مخصوصی برای بالا رفتن از پله ها یا مقاومت در برابر افتادن داشته باشند، به همان طریقی که کودک انسان یاد می گیرد، روش روبروه با مسائل را بیاموزند. برای مثال می توان به سادگی به ربات گفت که کافیست دست و پای خود را حرکت دهد. سپس هوش مصنوعی می تواند در نهایت حرکت صحیح را پیدا کند.

زمانی که ربات ها به زندگی روزمره وارد شوند و یا برای کاربرد های تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرند، این روش آموزش بسیار مهم خواهد شد. زیرا بسیاری از متغیر های غیر قابل کنترل وجود دارد که محققان نمی توانند پیش بینی کنند. از این رو این که برای هر حرکت و موقعیت احتمالی، کدی نوشته شود و ربات آموزش دیده شود، غیرممکن خواهد بود.

یک تصویر و دورنما این است که ما ماشین های هوشمندی خواهیم داشت که می توانند مهارت های انطباق پذیر خود را در هنگام حرکت، با هم تلفیق کنند تا از پس موقعیت های مختلف که تا آن زمان تجربه نکرده اند برآیند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 606

به "سگ ربات حملات مهاجمان را دفع می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سگ ربات حملات مهاجمان را دفع می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید