سرنوشت کنکور 99 چه می شود؟ ، نمایندگان مجلس قانع نشدند ، وزرای دولت هیچ تضمینی ندادند ، دوشنبه تصمیم گیری می شود

به گزارش مجله فان پی سی، برگزار نشدن یا نشدن کنکور در شرایط کنونی شیوع کرونا با آمار بالای روزانه ابتلا به این ویروس و فوت بر اثر آن به استرس داوطلبان دامن زده و آنها را میان زمین و آسمان معلق کرده است؛ موضوعی که پای مسئولان مرتبط با این حوزه را وسط کشیده و نمایندگان مجلس هم از آنها جواب خواسته اند.

سرنوشت کنکور 99 چه می شود؟ ، نمایندگان مجلس قانع نشدند ، وزرای دولت هیچ تضمینی ندادند ، دوشنبه تصمیم گیری می شود

خبرنگاران - لاله غزالی: حدود 2 ماه است که برگزار گشتن یا نشدن آزمون های سراسری با وجود شیوع کووید-19 در کشور موضوع داغی شده که داوطلبان این آزمون ها را دچار سردرگمی کرده است. کنکور سراسری که قرار بود در تیرماه برگزار شود، به اوایل مردادماه موکول شد و هنوز هم تکلیف آن تعیین نیست. این در حالی است که به گفته کارشناسان، شرکت در کنکور حتی در شرایط عادی برای داوطلبان استرس زاست و اکنون که استرس ابتلا به کرونا در محل برگزاری و نیز ناتعیین بودن شرایط برگزاری هم به آن افزوده شده، قطعا در نتیجه کار آنها تاثیر می گذارد.

ورود مجلس به موضوع برگزاری کنکور

برگزاری آزمون های سراسری مخالفان جدی دارد که یکی از مهم ترین آنها مجلس شورای اسلامی است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه 12 مرداد) مجلس گفت: نگران رعایت نشدن پروتکل های دقیق بهداشتی در کنکور سراسری هستیم. ... به نظر می رسد تعویق زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک تر شدن هوا که امکان استفاده از ماسک به مدت چند ساعت را میسر کند، ضروری باشد. سلامت دانش آموزان عزیز ما خط قرمز مجلس است و کمیسیون های بهداشت و آموزش مجلس وظیفه دارند تا اطمینان از رعایت بهترین تصمیم در این خصوص، مطالبات مردم را از مسئولین ذی ربط پیگیری کنند. این را نیز نباید از نظر دور داشت که در آزمون دکتری - با وجود مخالفت ها - برگزار گشت و بسیاری از شرکت کنندگان از نحوه آن گلایه داشتند، هرچند نهادهای برگزارکننده از خوب برگزار گشتن آن و رعایت تمام پروتکل ها سخن گفتند و البته تعداد شرکت کنندگان در آن و ابعاد برگزاری اش با کنکور کارشناسی اصلا قابل مقایسه نیست.

قالیباف همچنین گفت: متاسفانه به وعده های داده شده در برگزاری کنکور دکتری عمل نشد و بی توجهی های تاسف آوری در برگزاری آن کنکور وجود داشت که خود نیازمند بررسی دقیق تر و پیگیری است. این کوتاهی ها، نگرانی مردم در مورد برگزاری کنکور سراسری را بیشتر کرده است و بسیاری از کنندگان مخاطب نگرانی های والدین درخصوص سلامت فرزندان خود بوده اند.

تعلیق طرح دوفوریتی مجلس برای تعویق کنکور

مجلس در پیگیری این موضوع طرحی دوفوریتی را آماده کرده بود که براساس آن در صحن علنی خود و با رای گیری از کنندگان جلوی برگزاری کنکور را بگیرد. اما امروز زهره الهیان کننده تهران در توییتی خبر داد: پیرو صحبتی که امروز در صحن علنی با آقای دکتر قالیباف در مورد تعویق کنکور سراسری داشتم ایشان موافقت فرمودند موضوع تعویق را از طریق ستاد ملی کرونا پیگیر خواهند شد.

لذا با توجه به قول دکتر قالیباف مبنی بر پیگیری، فعلا در مورد طرح دوفوریتی تعویق کنکور سراسری دست نگه می داریم تا ببنیم پیگیری ها نتیجه خواهد داد؟

این به این معناست که مجلس تصمیم گرفته مشکل را از طریق رایزنی با مسئولان و نهادهای مرتبط حل نماید و به همین دلیل امروز با حضور آنها و اعضای کمیسیون آموزش خود نشستی ترتیب داد.

هیچ کس نمی تواند تضمین کند

همچنین امروز در کمیسیون آموزش مجلس نشستی اختصاصی برای بررسی این موضوع با حضور 3 وزیر دولت و مسئولان این حوزه برگزار گشت. وزرا و کنندگان ظاهرا تلاش کردند یکدیگر را برای برگزار گشتن یا نشدن آزمون های سراسری قانع کنند، اما از خبرها چنین بر می آید که پیروز نشده اند.

سعید نمکی وزیر بهداشت در این نشست گفت: ما برای برگزاری کنکور سراسری آمادگی داریم. البته این حرف به معنای آن نیست که کوچک ترین عارضه ای اتفاق نمی افتد چراکه هیچکس نمی تواند به صورت صد درصد اتفاقی را در کشور تضمین کند.

اختصاص 8 هزار استادیوم برای برگزاری کنکور

مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان نیز در این نشست از اختصاص 8 هزار استادیوم، استادیوم و مکان ورزشی روباز و سرپوشیده برای برگزاری کنکور سراسری خبر داد و گفت: علاوه بر این، 3 هزار سازمان مردم نهاد با حضور 500 هزار جوان سازماندهی شدند تا در برگزاری کنکور مشارکت کنند.

سلطانی فر در پاسخ به این سوال که آیا این امکانات فقط برای آزمون سراسری خواهد بود و وزارت ورزش تمهیداتی برای آزمون ارشد اندیشیده است یا نه، گفت: چنانچه سازمان سنجش و وزارت علوم چنین درخواستی را برای آزمون ارشد داشته باشند این امکانات برای آزمون ارشد هم در نظر گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: امیدوارم با همگرایی و همکاری همه دستگاه ها و با رعایت پروتکل های بهداشتی کنکور سراسری و ارشد با کمترین خسارت برگزار شود.

فردا تصمیم گیری می شود

در انتها نشست امروز کمیسیون آموزش مجلس با وزرای دولت، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع خبرنگاران درباره جمع بندی آن گفت: نگرانی های کنندگان نسبت به برگزاری آزمون ها در نشست امروز به مهمانان نشست منتقل شد و درمجموع تصمیمی برای تعویق تاریخ برگزاری کنکور در این نشست اتخاذ نشد.

وی ادامه داد: بر همین مبنا مقرر شد فردا نشستی با حضور وزرای علوم و بهداشت و رئیس کمیسیون آموزش برگزار شود تا در این نشست تصمیم نهایی در مورد برگزاری زمان کنکور اتخاذ شود. تصمیم نهایی درخصوص برگزاری کنکور از طریق ستاد ملی کرونا اعلام خواهد شد.

کنندگان قانع نشدند

علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در انتها نشست مذکور گفت: کنندگان مخالف برگزاری کنکور در شرایط فعلی تعهد سنگینی را از رئیس سازمان سنجش طلب کردند که این سازمان باید تراکم کمتری را برای برگزاری کنکور در نظر گرفته و پک های بهداشتی را بین داوطلبین توزیع کند ضمن اینکه اینترنت باید قطع بوده و ناظرین بیشتری در محل آزمون حضور داشته باشند. قرار شده 20 درصد تراکم آزمون دکتری در آزمون کنکور سراسری وجود داشته باشد، کنندگان از پاسخ وزرا قانع نشدند.

حرف های متفاوت حریرچی

آنچه نگرانی مخالفان برگزاری کنکور و داوطلبان و خانواده های آنان را بیشتر می کند، نکته های پنهان در حرف های مسئولان است که خود آنها هم از برگزاری بی عیب و نقص و بدون تلفات آن در شرایط شیوع کرونا اطمینان ندارند و هیچ تضمینی بابت آن نمی دهند.

این نگرانی ها در حالی است که ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت جمعیت کنکوری ها را کمتر از افراد حاضر در سواحل گیلان و مازندران در یک روز دانسته و گفته است خارج نشینان مخالف برگزاری کنکور ضد مردم و جمهوری اسلامی هستند.

وی همچنین گفته است بچه ها می خواهند کنکورشان را بدهند و اعصابشان خراب است و معلوم نیست براساس کدام نطرسنجی چنین برداشتی را داشته است.

نظر وزیر آموزش و پرورش درباره پذیرش دانشگاه ها از طریق کنکور

از سوی دیگر، با توجه به اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت تا یک سال دیگر دسترسی به واکسن و داروی کرونا امکان پذیر نیست و طبق هشدارها، پیک دیگری از کرونا را در پاییز و زمستان امسال نیز خواهیم داشت. با توجه به این مساله در صورت تعلیق کنکور، سرنوشت جوانانی که یک سال تلاش کرده و برای آینده خود برنامه ریزی کرده اند، چه می شود.

این مساله موضوع اساسی تری را نیز دوباره مطرح می کند و آن درست یا نادرست بودن پذیرش دانشگاه ها از طریق کنکور سراسری است که بارها مخالفان کنکور طی سال های گذشته درباره آن سخن گفته اند.

جالب اینکه محسن حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش هم امروز دراین باره گفت: دغدغه بسیاری از خانواده ها و دانش آموزان پیروزیت در کنکور است و این در حالی است که در آزمون کنکور به مهارت دانش آموزان هیچ توجهی نمی شود. این عدم توجه پدیده اشتغال و مهارت را در جامعه مختل کرده است.

  • اختلاف نظر وزرای بهداشت و علوم درباره برگزاری کنکور | وزیر بهداشت با فشار واعظی هم مقابله می کند
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 317

به "سرنوشت کنکور 99 چه می شود؟ ، نمایندگان مجلس قانع نشدند ، وزرای دولت هیچ تضمینی ندادند ، دوشنبه تصمیم گیری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت کنکور 99 چه می شود؟ ، نمایندگان مجلس قانع نشدند ، وزرای دولت هیچ تضمینی ندادند ، دوشنبه تصمیم گیری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید