سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی است، واکسیناسیون بچه ها را به تاخیر نیندازید

به گزارش مجله فان پی سی، در پی شروع پاندمی کرونا در دنیا، فرایند واکسیناسیون برای سایر بیماری ها با کاهش روبرو شد که در کشور ما هم این چالش بروز پیدا کرد، اما باید توجه کرد که عدم واکسیناسیون بچه ها در این شرایط می تواند خطر بروز و شیوع بیماری هایی چون سرخک را افزایش دهد.

سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی است، واکسیناسیون بچه ها را به تاخیر نیندازید

به گزارش خبرنگاران، با آمدن ویروس کرونا، جهان دچار یک پاندمی جهانی شد که ایران هم جزئی از آن بود. تعداد زیادی از افراد به این بیماری مبتلا شدند. از همان ابتدا گروه های ضد واکسن با ایجاد شایعه در گروه ها و شبکه های اجتماعی باعث ایجاد رعب و وحشت در بعضی خانواده ها شدند و بر این اساس بعضی خانواده ها هم از واکسیناسیون فرزندان خود خودداری کردند. بر همین اساس هم ویروس ها تکثیر یافتند.

یکی از این ویروس ها ویروس سرخک است که در ایران به مرحله حذف رسیده بود، اما چندی پیش اعلام شد که 25 مورد نو این بیماری در شهرهای خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، البرز و هرمزگان شناسایی شد که این عامل باعث اعلام خطر طغیان بیماری سرخک در ایران شده است. باید توجه کرد که این عامل غیرقابل جبران خواهد بود.

سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی

واکسن؛ مهمترین سد حفاظتی مقابل سرخک

در عین حال به گفته دکتر محسن زهرایی- رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، سرخک مسری ترین بیماری عفونی است. اگر در خصوص کرونا اعلام می گردد که هر یک مبتلا می تواند 2 تا 3 نفر را بیمار کند، در خصوص سرخک هر یک بیمار در تماس با افراد دیگر می تواند تا 18 نفر را بیمار کند؛ بنابراین سرخک بسیار مسری است و باید در نظر داشت که مهم ترین سد حفاطتی ما در این بیماری واکسیناسیون است و می بایست پوشش واکسیناسیون بچه ها در حد بالایی بماند تا بتواند جلوی چرخش ویروس را بگیرد.

بر این اساس به یاد داشته باشید که واکسیناسیون فرزندان تان را در 12 ماهگی و 18 ماهگی برای محافظت از آنها انجام دهید. باید توجه کرد که واکسیناسیون به موقع فرزندان تان آنها را از تمام بیماری ها حفظ می نماید.

باید توجه کرد که واکسینه نکردن به موقع فرزندان تان سلامت آنها را با خطر روبرو می نماید.

بنابر اعلام کانال تلگرامی وبدا، در عین حال بیماری سرخک سرایت پذیری بالاتری دارد. بنابراین به بهانه کرونا و بر اساس اظهارات جعلی و غیر علمی گروه های ضد واکسیناسیون، تزریق واکسن به فرزندان تان را علیه سرخک در 12 و 18 ماهگی به تاخیر نیندازید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 900

به "سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی است، واکسیناسیون بچه ها را به تاخیر نیندازید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی است، واکسیناسیون بچه ها را به تاخیر نیندازید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید