ساخت پارچه ضدکرونا برای تولید ماسک

به گزارش مجله فان پی سی، نتایجی که تا به امروز به دست آمده نشان می دهد که پارچه های حاوی میکروذرات نقره می توانند در مدت زمان دو تا پنج دقیقه این ویروس را از بین ببرد.

ساخت پارچه ضدکرونا برای تولید ماسک

بررسی های اجرا شده نشان می دهد که پارچه حاوی ذرات نقره که توسط شرکت نانوکس و با همکاری چند مرکز تحقیقاتی تولید شده می تواند ویروس SARS-CoV-2 را در مدت زمان دو دقیقه از بین ببرد. این پارچه قرار است برای تولید ماسک و لباس بیمارستانی استفاده شود.

شرکت نانوکس (Nanox) پیروز به تولید پارچه ای شده که قادر به از بین بردن ویروس SARS-CoV-2 در تست های آزمایشگاهی است. نتایج آزمون های اجرا شده روی این پارچه نشان می دهد که تماس تقریبا دو دقیقه ای این پارچه با ویروس موجب از بین رفتن 99.9 درصد ویروس ها می شود.

در این پروژه شرکت نانوکس با موسسه علوم پزشکی دانشگاه سائوپائولو (ICB-USP)، آزمایشگاه شیمی نظری و محاسباتی دانشگاه Jaume I. اسپانیا (UJI) و همچنین مرکز توسعه مواد کاربردی (CDMF) و با کمک بنیاد تحقیقاتی سائو پائولو (FAPESP) همکاری داشته است.

شرکت نانوکس در حال ثبت پتنت مربوط به این فناوری است. برای تولید این پارچه، محققان از ترکیب کتان (پلی کتان) و پلی استر استفاده کردند، که روی این مواد از ذرات نقره استفاده شده است. برای نشاندن ذرات نقره روی سطح، غوطه وری، خشک کردن و فرآیند تثبیت اجرا شده است.

لوئز گوستاوا پاگوتو سایموز، مدیر شرکت نانوکس می گوید: ما با چند شرکت و کارخانه فعال در حوزه نساجی به توافق رسیدیم تا از این مواد برای تولید ماسک و لباس بیمارستانی استفاده کنند.

اخیرا دانشمندان CDMF همکاری مشترکی با محققان UJI شروع کرده اند که این پروژه با هدایت خوان آندرس بورت از دپارتمان فیزیک و شیمی تجزیه UJI انجام می شود. این گروه تحقیقاتی شروع به انجام تست هایی کردند تا اثربخشی نانوذرات نقره را روی ویروس کرونا بررسی کنند.

این پروژه با توجه به شواهد به دست آمده از مقالات عملی تعریف شده است، شواهدی که در آن ها پتانسیل اثربخشی نانوذرات نقره روی انواع مدل های ویروس نشان داده شده است. با توجه به این مسئله، شرکت نانوکس با محققان ICB-USP همکاری مشترکی شروع کرده است تا روی نمونه های ویروس SARS-CoV-2 که از دو بیمار برزیلی که اولین بیماران کرونایی این کشور هستند، مطالعاتی انجام دهند.

نتایجی که تا به امروز به دست آمده نشان می دهد که پارچه های حاوی میکروذرات نقره می توانند در مدت زمان دو تا پنج دقیقه این ویروس را از بین ببرد. در کنار این تست ها که به بررسی خواص ضدویروس، ضدقارچ و ضدمیکروبی می پردازد، این پارچه برای از بین بردن برخی مسائل پوستی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 277

به "ساخت پارچه ضدکرونا برای تولید ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت پارچه ضدکرونا برای تولید ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید