روسیه از پیشرفت های چشمگیر برجام در نشست وین اطلاع داد

به گزارش مجله فان پی سی، وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه با انتشار بیانیه ای نوشت: نشست کمیسیون مشترک کشورهای شرکت کننده در وین برای حل و فصل مسائل مربوط به بازگشت ایالات متحده به برجام و انجام تعهدات خود در پارامترهای اصلی آن پیشرفت چشمگیری داشت.

روسیه از پیشرفت های چشمگیر برجام در نشست وین اطلاع داد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، در این بیانیه با عنوان مشارکت هیئت فدراسیون روسیه در نشست کمیسیون مشترک کشورهای شرکت نماینده در برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران (برجام) آمده است: در تاریخ 19 می(29 اردیبهشت) ، جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار گردید، که در طی آن نتایج دور چهارم مذاکرات درباره احیای اجرای کامل توافق هسته ای خلاصه شد.

در این بیانیه آمده است، اعضای کمیسیون مشترک در حل و فصل مسائل مربوط به بازگشت ایالات متحده برای انجام تعهدات خود در جهت عملکرد توافق هسته ای (برجام) در پارامترهای اصلی آن پیشرفت چشمگیری داشتند.

اعضای این نشست همچنین اعضا عزم خود را برای تسهیل دستیابی زودهنگام به توافقات نهایی تأیید کردند.

در سرانجام این بیانیه خاطر نشان شده است که کمیسیون مشترک در 24 ماه می (دوشنبه دوم خرداد) دوباره تشکیل جلسه می دهد و کار در سطح کارشناسی بدون وقفه ادامه خواهد یافت.

ریاست هیات روسی در این مذاکرات را میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین به عهده دارد.

در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام که با حضور هیأت های ایران و کشورهای عضو برجام در محل گراندهتل وین برگزار گردید، روسای هیات ها مروری بر پیشرفت های حاصله در دور چهارم و آخرین شرایط متن ها نموده و به گفتگو در مورد جهت پیش رو پرداختند.

هیات ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند، از شرایط کلی مذاکرات و جهت طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاباهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تاکید کردند.

در دو هفته اخیر، مذاکرات و رایزنی های مختلف میان هیات ها چه در سطوح معاونین و چه در سطوح کارشناسی به صورت فشرده در جریان بود؛ از جمله ساعاتی پیش از برگزاری کمیسیون، گروه کارشناسی لغو تحریم ها و گروه کارشناسی تمهیدات اجرایی با حضور هیات های همه کشورهای عضو برجام دریک نشست مشترک کوشش کردند تا حد ممکن متون پیش نویس را برای ملاحظه روسای هیات ها و سپس گزارش به پایتخت ها آماده نمایند.

در نتیجه این رایزنی ها و نیز کوشش های هیات های کارشناسی طرف های درگیر در گفتگوها، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله ای رسیده است که جز بعضی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم های سیاسی در پایتخت های کشورها است، بقیه بخش های متن تقریبا آماده است.

هیات ها در سرانجام این دور از گفتگوها راهی پایتخت های خود شدند. قرار است دور دیگر گفتگوها هفته آینده مجددا از سر گرفته گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 826

به "روسیه از پیشرفت های چشمگیر برجام در نشست وین اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه از پیشرفت های چشمگیر برجام در نشست وین اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید