در 7 روز ثبت نام انتخابات شورای شهر 1400 چه گذشت؟ خبرنگاران

به گزارش مجله فان پی سی، پس از شش روز سردی بازار ثبت نام بالاخره روز سه شنبه در آخرین روز ثبت نام، ساختمان شماره دو فرمانداری با ازدحام داوطلبان برای ثبت نام روبرو شد.

در 7 روز ثبت نام انتخابات شورای شهر 1400 چه گذشت؟ خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمد حسین طارمی؛ زنگ آغاز ثبت نام انتخابات شورای شهر سال 1400 از ساعت 8 صبح چهارشنبه مورخ 20 اسفند 1399 به صدا درآمد و ثبت نام در سراسر فرمانداری های کشور آغاز شد. این ثبت نام بر اساس اطلاعیه اولیه فرمانداری تا ساعت 18 روز سه شنبه مورخ 26 اسفند 1399 ادامه خواهد داشت.

داوطلبان در این دوره به علت شیوع ویروس منحوس کرونا علاوه بر ثبت نام حضوری، می توانند به سه طریق دیگر و به صورت غیر حضوری ثبت نام نمایند. این سه طریق به توضیح زیر می باشد: ثبت نام به وسیله اپلیکیشن موبایلی (بارگذاری شده در پورتال وزارت کشور) و دریافت کد رهگیری و مراجعه به فرمانداری برای نهایی کردن ثبت نام؛ ثبت نام به وسیله نسخه دسکتاپ (کامپیوتر) و دریافت کد رهگیری و مراجعه به فرمانداری برای نهایی کردن ثبت نام و ثبت نام به وسیله دفاتر پیشخوان دولت و دریافت کد رهگیری و مراجعه به فرمانداری برای نهایی کردن ثبت نام را انجام دهند.

روزی سرد برای ساختمان شماره دو فرمانداری

حضور داوطلبان در ساختمان شماره دو فرمانداری تهران در روز اول ثبت نام به نسبت دوره­ های گذشته کم رنگ تر بود. حوالی ظهر سید محمد آقا میری، رئیس هیئت نظارت شهر تهران، در بازدید روز اول خود از ساختمان شماره دو فرمانداری در جمع خبرنگاران، گفت: تا الان که به ظهر نزدیک می شویم، ثبت نام 8 نفر از ثبت نام نمایندگان قطعی شده است.

ساختمان شماره دو فرمانداری برای اولین روز ثبت نام، روز بسیار سردی را پشت سر گذاشت. تعدادی خبرنگار و عکاس، کارمندان فرمانداری برای فرایند ثبت نام، نیروهای خدوم انتظامی برای برقراری نظم و تعدادی داوطلب برای ثبت نام، تنها افراد حاضر در این ستاد بودند.

تنها نام سرشناس در بین داوطلبان ثبت نام ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران، محمد حسن قدیری ابیانه، سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالی بود که در ساعات سرانجامی روز اول به ستاد ثبت نام مراجعه و ثبت نام خود را قطعی کرد.

سید اسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور در گزارشی برای روز اول ثبت نام انتخابات شوراها تا ساعت 18 گفت: تا ساعت 18 روز چهارشنبه مورخ 20 اسفند ماه، 2254 نفر از داوطلبان انتخابات شوراهای شهر، برای ثبت نام اقدام کردند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با اعلام این خبر اضافه نمود: بیش از 36 درصد افرادی که تا ساعت 18 اولین روز از مهلت قانونی، برای ثبت نام اقدام کردند، روش های الکترونیک شامل استفاده از تلفن همراه و رایانه شخصی را برای ثبت نام انتخاب کردند؛ بیش از 22 درصد داوطلبان روز نخست ثبت نام انتخابات شوراها، با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، برای ثبت نام اقدام کردند؛ کمتر از 42 درصد اقدام نمایندگان برای ثبت نام در روز اول مهلت قانونی ثبت نام را افرادی بودند که به فرمانداری­ ها مراجعه کردند.

تا روز یکشنبه یعنی پنجمین روز ثبت نام داوطلبین، حدود 500 داوطلب در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر ثبت نام کردند که بیشتر این ثبت نام ­ها غیرحضوری بود. خسرو دانشجو عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران، مهدی صیاد شیرازی عضو هیئت موسس تشکل تازه تاسیس نسل نو و حجت الله دمیاد، استاندار پیشین کرمانشاه و معاون امنیتی وزارت کشور در دولت نهم و دهم تا روز یکشنبه با حضور در ساختمان شماره دو فرمانداری ثبت نام خود را قطعی کردند.

امکان ثبت نام در تمام ساعات شبانه روز از مزایای ثبت نام الکترونیک برشمرده می­ شد. حال که شیوع وروس منحوس کرونا و اهمیت و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی، از همه افرادی که تمایل داشتند در انتخابات شوراهای شهر ثبت نام نمایند، دعوت شد تا با استفاده از موبایل­ های هوشمند و یا رایانه شخصی و با سهولت کامل و بدون هرگونه هزینه، ثبت نام نمایند.

چمران سر لیست اصولگرایان تهران

مهدی چمران روز یکشنبه در تبادل نظر با خبرنگار گروه سیاسی خبرنگاران، درباره تهیه لیست انتخابات شورای شهر تهران توسط شورای ائتلاف نیرو های انقلاب، اظهار کرد: 9 نفر توسط شورای ائتلاف در تهران انتخابات شدند تا با همکاری یک گروه 7 نفری از اقشار مختلف و یک گروه 15 نفری از متخصصین شهری به جمع بندی نهایی برسند.

نایب رئیس شورای ائتلاف نیرو های انقلاب در پاسخ به این سوال که آیا خودش در انتخابات شورا ها ثبت نام می نماید یا خیر گفت: بسیاری از مردم و نیرو های انقلاب به بنده توصیه و پیشنهاد کردند که در انتخابات شورای شهر ثبت نام کنم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دانشجو که درباره سرلیستی چمران در شورای ائتلاف برای انتخابات شورای تهران اعلام نمود که هنوز جمع بندی در این خصوص صورت نگرفته است.

با توجه به این گفتوگو احتمال اینکه مهدی چمران به صورت مجازی ثبت نام نموده باشد، بسیار بالا و احتمال دارد.

احساس تکلیف داوطلبان در روزهای سرانجامی

اما دوشنبه (ششمین روز ثبت نام) درست یک روز مانده به سرانجام ثبت نام، به یکباره داوطلبان بسیاری احساس تکلیف و ادای دین به انقلاب کردند و خود را شایسته حضور در این عرصه دیدند. بعضی از اعضای شورای اسلامی فعلی شهر تهران در این دوره به صورت حضوری نام نویسی کردند. زهرا نژاد بهرام، الهام فخاری، محمد علیخانی و مجید فراهانی از اعضای فعلی شورای شهر تهران، کامران زنگیشه مشاور معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، صالح اسکندری عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی و عضو هیات موسس دانشگاه آزاد، محمدرضا خباز استاندار خراسان شمالی در دولت دوازدهم با حضور در ساختمان شماره 2 فرمانداری تهران به صورت حضوری ثبت نام کردند.

لازم به ذکر است که آرش میلانی، فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران به صورت آنلاین در انتخابات ششمین دوره شورای شهر پایتخت ثبت نام کرد.

ازدحام داوطلبان در ساعات سرانجامی ثبت نام

پس از شش روز سردی بازار ثبت نام بالاخره روز سه شنبه در آخرین روز ثبت نام، ساختمان شماره دو فرمانداری با ازدحام داوطلبان برای ثبت نام روبرو شد. بر اساس اخبار میدانی و تصاویر دریافتی از خبرنگاران در صحنه، حضور داوطلبان برای ثبت نام در ششمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا در آخرین روز پر شور و پر ازدحام یود. ازدحامی که شاید می­توانست در روزهای گذشته سرشکن گردد و با این تجمع اینچنینی در شرایط وخیم شیوع ویروس کرونا روبرو نباشیم.

تا ظهر با توجه به صحبت های رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور، به نظر نمی رسید که ثبت نام انتخابات تمدید گردد. اما بعد از ظهر روز آخر سخنگوی ستاد انتخابات کشور، گفت: ثبت نام از داوطلبان انتخابات شورا های اسلامی شهر که به صورت حضوری در فرمانداری ها انجام می گردد تا ساعت 20 شب تمدید شد؛ همچنین ثبت نام به صورت غیر حضوری و الکترونیکی به وسیله سایت و اپلیکیشن نیز تا ساعت 24 امشب تمدید شد.

انتخابات با چاشنی کرونا

این دوره از انتخابات با پدیده ای به نام کرونا در حال برگزاری است. به طبع بسیاری از فرآیند ها و مراحل انتخابات تحت تاثیر این موضوع هست. پس ضروری است پروتکل های ویژه­ای برای انتخابات تدوین گردد. ثبت نام الکترونیک و غیر حضوری به وسیله سایت و اپلیکیشن می­تواند گزینه مناسبی برای جلوگیری از شیوع کرونا و همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای داوطلبین انتخابات­­­­های پیش رو باشد.

این نوع ثبت نام نیز باید همراه با تقویت زیر ساخت­های مورد احتیاج دارد. در همین چند روز گذشته برای ثبت نام ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا تعدادی از داوطلبان گلایه­هایی نسبت به مسائل سیستم داشتند. خسرو دانشجو، عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران پس از ثبت نام در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره شیوه ثبت نام در این دوره، گفت: چند ساعتی برای ثبت نام غیرحضوری کوشش کردم اما گویا سیستم امروز با مسائلی روبرو بود و پیروز نشدم که به صورت غیرحضوری ثبت نام کنم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 725

به "در 7 روز ثبت نام انتخابات شورای شهر 1400 چه گذشت؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در 7 روز ثبت نام انتخابات شورای شهر 1400 چه گذشت؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید