دانشگاه های وزارت بهداشت و علوم باید ادغام شوند

به گزارش مجله فان پی سی، وزیر علوم گفت: اگر دانشگاه های وزارت بهداشت و وزارت علوم در کنار هم قرار بگیرند، رتبه بندی دانشگاه های ایران در ابعاد بین المللی فرق خواهد نمود.

دانشگاه های وزارت بهداشت و علوم باید ادغام شوند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ جلسه 155 شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعیدرضا عاملی؛ دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار گشت.

محمد علی زلفی گل؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی اصل تاسیس و کارکردش این است که فراتر از تعارض منافع و مسائل سیاسی باید موضوعات را پیگیری بکند. هر چه زودتر دو وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزاتخانه علوم با هم ادغام شوند، جلوی ضرر های بیشتر گرفته خواهد شد. بحث سلامت، تنها به جسم انسان برنمی شود بلکه سلامت روحی هم مدنظر است. بعلاوه سلامت جسمی فقط در حوزه پزشکی نیست بلکه تغذیه هم در این مقوله جای دارد بنابراین با فاکتور تغذیه، دانش کشاورزی، دامپزشکی هم در سلامت انسان نقش دارد.

وی ضمن بیان اهمیت تجهیزات و تکنولوژی در بحث سلامت توضیح داد: با این پیش زمینه رشته های مهندسی را از رشته های پزشکی نمی توان جدا کرد. بعلاوه اگر بحث سلامت روح را لحاظ کنیم، سلامت روحی دیگر در مقوله پزشکی نمی گنجد بلکه به رشته های علوم انسانی، رشته روانشناسی و علوم دینی برمی شود. درواقع شخصیت علمی باید متوازن باشد. شخصیت را مثل جورچینی در نظر بگیرید که اگر تکه های آن را از جدا کنید، شالوده آن از حالت متوازن می افتد. تحقیقات بین رشته ای، چند رشته ای همگی کنار گذاشته شده است؛ حال چه زمانی این گسستگی اصلاح خواهد شد! مگر می توان رشته داروسازی را از شیمی و داروسازی را از بیوشیمی جدا کرد! مگر می توان رشته انگل شناسی پزشکی را از دامپزشکی و کشاورزی جدا کرد.

وزیر علوم گفت: اگر دانشگاه های وزارت بهداشت و وزارت علوم در کنار هم قرار بگیرند، رتبه بندی دانشگاه های ایران در ابعاد بین المللی فرق خواهد نمود. درخصوص بخش ظرفیت های پزشکی؛ یک استاندارد جهانی نسبت پزشک عمومی با جمعیت وجود دارد. اگر طبق آمار جهانی، ایران از استاندارد ها جهانی در سرانه پزشکی عقب است بنابراین باید در عمل به این اندازه دست یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1063

به "دانشگاه های وزارت بهداشت و علوم باید ادغام شوند" امتیاز دهید

1 کاربر به "دانشگاه های وزارت بهداشت و علوم باید ادغام شوند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه های وزارت بهداشت و علوم باید ادغام شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید