خبرنگاران زعفرانکاران تربت حیدریه خواهان پرداخت مطالباتشان شدند

به گزارش مجله فان پی سی، تربت حیدریه- خبرنگاران- شماری از زعفرانکاران تربت حیدریه روز شنبه با مراجعه به فرمانداری این شهرستان خواهان پرداخت مطالباتشان از سوی اداره تعاون روستایی شدند.

خبرنگاران زعفرانکاران تربت حیدریه خواهان پرداخت مطالباتشان شدند

رییس هیات مدیره شرکت تعاونی زعفرانکاران تربت حیدریه در این باره به خبرنگار خبرنگاران گفت: چند روز پیش شماری از کشاورزان این شهرستان در ارتباط با پرداخت نشدن مطالباتشان جلسه ای با مدیرکل سازمان تعاون روستایی و فرماندار تربت حیدریه برگزار کردند.

رضا رحماندوست اضافه کرد: در این جلسه مطرح شد که حاصل دسترنج کشاورزان آذر ماه پارسال تحویل مراکز خرید شده ولی اکنون پس از گذشت 6 ماه حدود نیمی از پول زعفرانکاران پرداخت شده است.

وی ادامه داد: هنگام خرید حمایتی زعفران به کشاورزان قول داده بودند ظرف چند روز تمام مطالبات زعفرانکاران تسویه گردد ولی اکنون از مجموع 500 میلیون ریال پول زعفران تحویلی من، فقط 170 میلیون ریال آن پرداخت شده است.

رییس هیات مدیره شرکت تعاونی زعفرانکاران تربت حیدریه گفت: بابت زعفران تحویلی به مراکز خرید تعاون روستایی، ظرف سه ماه اخیر حدود 30 میلیون ریال به حساب من واریز شد و این تزریق قطره چکانی دردی از زعفرانکاران درمان نمی نماید.

زعفرانکار دیگر تربت حیدریه نیز گفت: قرار بر این بود که طی 70 روز مطالبات کشاورزان پرداخت گردد اما اکنون شاهد واریز قطره چکانی به صورت سه درصد هستیم و این نوع واریزی کفایت مخارج ما را نمی نماید.

خدابنده اضافه کرد: مسوولان به فکر کشاورزان نیستند و ما مانده ایم به کجا مراجعه کنیم، زیرا سازمان تعاون روستایی ما را به فرمانداری راهنمایی می نماید و امروز هم اینجا مراجعه نموده ایم تا تکلیف ما تعیین گردد.

وی ادامه داد: با وجودی که قرار بود 70 روزه پول زعفرانکاران پرداخت گردد اما بعد از گذشت 6 ماه از مجموع 18 کیلو زعفرانی که به سازمان تحویل داده ام پول نیمی از آن پرداخت شده است.

کامیاب دیگر زعفرانکار تربت حیدریه نیز به خبرنگار خبرنگاران گفت: مبلغی که تا به امروز از سوی سازمان تعاون روستایی پرداخت شده کفاف حق الزحمه کارگران و هزینه های پرکنی گل زعفران را نمی دهد و ما نیز بر اساس وعده های مسوولان، برنامه ریزی کردیم و اکنون از نظر مالی به مشکل برخورد نموده ایم.

طرح خرید حمایتی زعفران با هدف جلوگیری از کاهش قیمت این محصول، از هشتم آبان ماه پارسال تا 30 آذر در هشت مرکز خرید تعاون روستایی خراسان رضوی شروع شد که بر اساس آن زعفران به چهار صورت پوشال معمولی، پوشال مرغوب، شبه نگین و نگین به ترتیب به قیمت کیلویی هشت میلیون و 200 هزار تومان، 9 میلیون تومان، 9 میلیون و 500 هزار تومان و 10 میلیون و 500 هزار تومان از کشاورزان خریداری شد و تسویه حساب با کشاورزان نیز بر اساس چک لیست های ارسالی توسط اداره تعاون روستایی شهرستان ها انجام می گردد.

شهرستان تربت حیدریه با 225 هزار نفر جمعیت در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی ششم خردادماه جاری در توییتی در فضای مجازی از تغییر و تحول در مدیریت سازمان تعاونی روستایی وزارت جهاد کشاورزی اطلاع داد و تلویحی آن را مرتبط به خرید حمایتی زعفران دانست.

این نماینده مجلس اضافه کرد: عمل نکردن سازمان تعاونی روستایی به تعهداتش در قبال زعفران کاران موضوعی بود که از خیلی وقت پیش در دستور کار نهاده شد، پول زعفران کار را که قرار بود خیلی زودتر به آن ها پرداخت گردد تا به امروز نزدیک به 40 درصد آن پرداخت نشده که این امر موجب نارضایتی های بسیار در بین قشر زحمتکش کشاورزان شده است.

وی ادامه داد: بیش از 74 تن زعفران در انبارها محبوس شد و هیچ اتفاقی برای فروش آن ها نیفتاد. پس از این موضوع و تعللی که سازمان تعاون روستایی در این زمینه داشت گفتیم مطالبات زعفران کاران را بدهید وگرنه برای فروش اقدام کنید که گفتند پول نداریم و قرار بر این شد موضوع فروش زعفران ها به تاجرانی که توانایی صادرات آن را دارند در دستور کار قرار گیرد.

نماینده سابق مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی که همراه با سایر نمایندگان خراسان رضوی خرید حمایتی زعفران را در سال 96 کلید زد، در این خصوص گفت: وقتی یک سیستم مدون در کشور وجود ندارد به ناچار نمایندگان حوزه انتخابیه برای حمایت از محصولات کشاورزان باید ورود پیدا نمایند که اصل این کار هیچ ارتباطی با نمایندگان مجلس ندارد و باید ساز و کاری اساسی توسط دولت تعریف و به آن عمل گردد.

سعید باستانی اضافه کرد: ظرف مدت 20 سال گذشته کشت زعفران در کشور و به خصوص استان خراسان رضوی به مرز 140 هزار هکتار رسید و این در حالی است که در داخل و خارج کشور برای این محصول کار زیربنایی انجام نشده است.

وی ادامه داد: بی کفایتی مدیر سازمان تعاون روستایی کشور اوضاع را پیچیده نموده است و اکنون زعفرانکاران با مسائل بسیار دست و پنجه نرم می نمایند.

در حال حاضر استان خراسان رضوی بیش از 82 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران دارد که حدود 120 هزار خانوار به کشت این محصول مشغول هستند و از این میزان 40 تا 50 هزار خانوار در منطقه تربت حیدریه به این کار اشتغال دارند.

بر اساس رصد کارشناسان بخش کشاورزی میزان برداشت طلای سرخ از مزارع زعفران در این استان در هر هکتار 3.8 کیلوگرم است که این رقم در تربت حیدریه به 4.2 کیلوگرم رسیده است.

هرچند در ادامه با ارگانیزه کردن و استاندارد سازی به روش های علمی، پژوهشی بعضی فراوری نمایندگان در این منطقه تا 20 کیلوگرم در هکتار زعفران خشک نیز برداشت نموده اند.

میزان فراوری زعفران در ایران به خصوص خراسان رضوی و منطقه تربت حیدریه به عنوان قطب فراوری طلای سرخ در دنیا با 300 تن برداشت زعفران خشک حدود 90 درصد است و کشورهای افغانستان و اسپانیا با فراوری مجموع 6 تن، کمتر از 10 درصد فراوری این محصول را به خود اختصاص داده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 214

به "خبرنگاران زعفرانکاران تربت حیدریه خواهان پرداخت مطالباتشان شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زعفرانکاران تربت حیدریه خواهان پرداخت مطالباتشان شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید