توقف پروژه های سینمایی و تلویزیونی

به گزارش مجله فان پی سی، برنامه اتفاق که در واقع بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون و شبکه سه بود هم متوقف شده است؛ برنامه ای که قرار بود با حضور 700 تماشاگر ضبط شود، اما به قول نجارزاده فعلاً سلامت مردم مهم تر است.

توقف پروژه های سینمایی و تلویزیونی

یگانه خدامی| کرونا همچنان میهمان ناخوانده و دوست نداشتنی ایران است. میهمانی که با او زندگی های مان تغییر کرده و از روزمرگی ها تا تفریحات مان را تحت تأثیر قرار داده است. با اینکه سینما های کشور همان روز های اول اعلام شیوع کرونا تعطیل شدند، اما خبر هایی درباره ادامه ضبط و فیلمبرداری پروژه های سینمایی و تلویزیونی منتشر می شود که نگرانی هایی هم همراه دارد.

به دنبال این نگرانی اصناف سینمایی دیروز نامه ای را که خطاب به هیأت مدیره خانه سینما نوشته اند منتشر کردند. نامه ای که در آن درخواست کردند پروژه های سینمایی و تلویزیونی به دلیل گسترش ویروس کرونا تعطیل شوند.

در متن نامه 23 صنف سینما که خطاب به همایون اسعدیان رئیس هیأت مدیره خانه سینما نوشته شده آمده است: اکنون که هجوم گسترده و فزاینده بیماری کرونا، عموم مردم این سرزمین را مورد تهدید جدی قرار داده است و احتمال سرایت و پراکندگی آن در تمامی اجتماعات بشدت بالاست، ضمن حمایت از پیشنهاد خانه سینما و قدردانی از همراهی گروهی از تهیه کنندگان محترم با پیشنهاد تعطیلی موقت پروژه های سینمایی و تلویزیونی در حال تولید، با توجه به بی توجهی تعدادی از پروژه ها و مبادرت آن ها به ادامه فیلمبرداری، ضرورت دارد به منظور جلوگیری از اشاعه این بیماری و حفظ سلامتی دست اندرکاران سینما و تلویزیون، تمهیدات و اقدامات مؤثرتر در جهت اجرایی شدن این درخواست به کار گرفته شود.

در این راستا پیشنهاد می شود جهت توقف سریع فیلمبرداری تمامی پروژه های سینمایی و تلویزیونی قبل از هر اتفاق ناخوشایندی در اسرع وقت هماهنگی لازم با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا (به عنوان تنها مرجع تصمیم گیرنده) اجرا شده و پیگیری مداوم نسبت به اقدام مؤثر آن ستاد انجام پذیرد.

در این نامه اسامی اصناف انجمن طراحان فیلم، انجمن بازیگران، کانون کارگردانان، انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردانان، انجمن مدیران تولید، انجمن عکاسان، انجمن صدا، انجمن مدیران تدارکات، انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه، انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار، انجمن بازیگران و بدلکاران، انجمن جلوه های ویژه، انجمن منشیان صحنه، انجمن فیلمبرداران، انجمن لابراتوار فیلم، انجمن مدرسان سینما، انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند، انجمن فیلمنامه نویسان، انجمن منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی، انجمن کارگردانان سینمای مستند، انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم، انجمن جلوه های بصری و انجمن تبلیغات سینمای ایران به عنوان امضاکنندگان و درخواست کنندگان این تعطیلی آمده است.

همایون اسعدیان رئیس هیأت مدیره خانه سینما می گوید که خانه سینما هم با این درخواست موافق است و اقداماتی برایش انجام داده. او می گوید: خانه سینما یک نامه نوشته که همراه نامه اصناف به وزارت ارشاد فرستادیم و تقاضا کردیم در این زمینه کمک کنند. البته رونوشت برای وزارت بهداشت هم زدیم. ما به هرحال باید شرایط را به شکلی فراهم کنیم که امنیت اعضا فراهم شود. به همین دلیل خانه سینما با این درخواست موافق است.

البته او به این مسأله هم اشاره می کند که ممکن است تعطیلی و توقف بعضی پروژه ها امکان پذیر نباشد. در این صورت این پروژه ها چگونه باید کارشان را پیش ببرند؟ اسعدیان می گوید: اگر پروژه هایی به هر دلیلی امکان تعطیلی ندارند باید شرایط ویژه ای برایشان فراهم شود.

ما جزو حرفه هایی هستیم که در دل هم تنیده ایم و برای هر پروژه 50، 60 نفر در یک لوکیشن کوچک حضور داریم و در شرایط بدی از نظر سرایت این بیماری قرار می گیریم. به همین دلیل اگر امکان تعطیلی پروژه ای وجود ندارد باید تلاش کنیم که امنیت خاطر و امنیت جسمی و روانی اعضا و همکاران پروژه را فراهم کنیم و با رعایت نکات بهداشتی کار ادامه پیدا کند.

تعطیلی برنامه ها بجز دورهمی!

دیروز مدیر گروه اجتماعی شبکه سه تلویزیون هم گفت برای حفظ سلامتی مردم ضبط برنامه های این شبکه، فعلاً متوقف شده یا بدون تماشاگر انجام می شود.

محمدرضا نجارزاده درباره برنامه هایی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ضبط آن ها دچار تغییراتی شده است، گفت: تا به امروز 2 قسمت از برنامه عصر جدید احسان علیخانی بدون تماشاگر ضبط شده و مسابقه استعدادیابی میدون و برنامه بدون توقف نیز در قسمت های جدید بدون تماشاگر ضبط می شوند.

برنامه اتفاق که در واقع بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون و شبکه سه بود هم متوقف شده است؛ برنامه ای که قرار بود با حضور 700 تماشاگر ضبط شود، اما به قول نجارزاده فعلاً سلامت مردم مهم تر است.

مدیرگروه اجتماعی شبکه سه درباره زمان بازگشت فرایند تولید برنامه ها به شکل اولیه گفت: براساس مذاکره وزارت بهداشت احتمالاً این شرایط تا 30 فروردین ادامه داشته باشد و هرچند این برنامه ها از نظر جذابیت آسیب جدی می بینند، ولی سلامتی مردم قطعاً مهمتر از بحث جذابیت برنامه های تلویزیون است. ما تلاش می کنیم مقدمات و لوازم بهداشتی و سلامت را مهیا کنیم و به محض اینکه این اتفاق انجام شد، برنامه ها با حضور تماشگران به ضبط و تولید می رسد.

البته در کنار این محدودیت های اجباری به نظر می رسد بعضی برنامه ها همچنان به روال قبلی خود ادامه می دهند. ضبط و پخش برنامه دورهمی شبکه نسیم با اجرای مهران مدیری همچنان با حضور تعداد زیادی از مردم به عنوان میهمان و تماشاگر ادامه دارد. با توجه به شوخی ها و اشاره هایی هم که در برنامه به اتفاقات روز و بیماری کرونا می شود مشخص است که ضبط ها تازه اجرا شده؛ مسأله ای که انتقاد های زیادی همراه داشته است؛ حتی اگر هدف خنداندن مردم و روحیه دادن به آن ها در این شرایط باشد.

در نامه ای که خطاب به خانه سینما زده شده درخواست شده فیلمبرداری تمام پروژه های تلویزیونی هم متوقف شود. اسعدیان درباره این مسأله و ادامه ضبط برنامه هایی مانند دورهمی می گوید: ما در شرایط ویژه ای که شاید در 100 سال گذشته نظیرش را نداشته ایم قرار گرفته ایم. برای برون رفت از این بحران نیاز به عزم و همراهی ملی داریم.

وزارت بهداشت و مسئولان می گویند از تجمع ها پرهیز کنید و مردم حتی مراسم عروسی و ختم را هم تعطیل می کنند. در واقع هر اجتماعی که در آن مردم در فواصل نزدیک با هم هستند مضر است و این چیزی نیست که به این زودی تمام شود و ممکن است چند ماه درگیر باشیم؛ البته با افت و خیز. برای اینکه این روز ها را بگذرانیم هرگونه تجمعی باید تعطیل شود.

برای همین هم سالن های سینما را تعطیل کردیم. وقتی مردم از ختم و عروسی شان می گذرند برگزاری برنامه دورهمی برای خود من هم سؤال برانگیز است. هرقدر هم بگویند که رعایت می کنیم به نظرم ضبط آن به این شکل ضرورت ندارد.

می شود این برنامه ها را بدون تماشاگر ضبط کرد و می شود برای مردم امید و شادی فراهم کرد، ولی با رعایت ضوابط. من حق ندارم برای یک پروژه و یک برنامه خدشه ای به سلامت مردم در این شرایط وارد کنم.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 20

به "توقف پروژه های سینمایی و تلویزیونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف پروژه های سینمایی و تلویزیونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید