بازگشت آرامش به شطرنج با تغییر مدیریت، ماه هاست تمرین جدی ندارم

به گزارش مجله فان پی سی، سارا خادم الشریعه که دی ماه سال گذشته همزمان با تغییر تابعیت بعضی ورزشکاران از جمله علیرضا فیروزجا و در انتقاد به عملکرد فدراسیون وقت خداحافظی خود را از تیم ملی شطرنج گفت، در بازگشت دوباره به این تیم در مسابقات مختلف از جمله المپیاد جهانی حاضر شد و با حریفانش به صورت آنلاین رقابت کرد.

بازگشت آرامش به شطرنج با تغییر مدیریت، ماه هاست تمرین جدی ندارم

این استاد عظیم شطرنج بانوان که اردیبهشت ماه و پس از نشست با سرپرست فعلی فدراسیون شطرنج برای بازگشت به تیم ملی اعلام آمادگی رسمی کرد، از عملکرد خود در رقابت های آنلاینی که شرکت داشته رضایت دارد در حالیکه می گوید مدت هاست تمرین جدی نداشته است. وی همچنین از سروسامان دریافت نسبی اوضاع شطرنج و آرامش ایجاد شده به واسطه تغییر مدیریت ابراز رضایت کرد.

از عملکردم در مسابقات برق آسای فیده راضی نبودم

سارا خادم الشریعه در تبادل نظر با مجله فان پی سی با بیان اینکه طی ماه های گذشته در سه رویداد شرکت داشته است، گفت: مسابقات برق آسای آنلاین فیده یادبود ویلهلم اشتیاینیس اولین رویدادی بود که طبق دعوتنامه دریافتی در آن شرکت کردم. در این رقابت ها عملکرد خیلی قابل توجهی نداشتم و نتوانستم از میانه جدول بالاتر بروم.

بازیکنان عظیمی را در رقابت های جایزه عظیم شکست دادم

وی به حضورش در مسابقات جایزه عظیم بانوان اشاره نمود و یادآور شد: تنها بازیکن شرکت نماینده در این رقابت ها بودم که در هر سه بخش مسابقات تا مرحله نیمه نهایی پیش رفتم و در نهایت هم چهارم شدم. در مسابقات جایزه عظیم بازیکنان عظیمی را شکست دادم و در کل از عمکلردم رضایت داشتم.

در المپیاد جهانی شاهکار کردم

استاد عظیم شطرنج بانوان ایران که از اعضای تیم ملی ایران در مسابقات المپیاد جهانی بود در خصوص این رقابت ها نیز گفت: در المپیاد جهانی که واقعا عالی بود. عملکردم در حد شاهکار بود چون از مجموع 8 صاحب 7 امتیاز شدم آنهم بدون باخت و تنها با 2 تساوی؛ به جز نتیجه از کیفیت کارم هم درالمپیاد جهانی خیلی راضی بودم. عملکردم به قدری خود بود که در سایت فدراسیون جهانی هم به عنوان بازتاب زیادی داشت.

ماه هاست که تمرین جدی ندارم

خادم الشریعه در خصوص شرایط تمرینی خود طی ماه های گذشته و تاثیری که روی فرایند صعودی عملکرد مثبتش در مسابقات داشته است، توضیح داد: بعد از انتها همکاری با مربی هلندی ام و از سه سال پیش با متیو کونت فرانسوی تمریناتم را دنبال می کنم. طی این مدت هم زیر نظر این مربی که راهنمایی تیم ملی بانوان فرانسه را هم بر عهده دارد، کار نموده ام اما در کل ماه ها است که به صورت جدی تمرین نمی کنم.

با مسابقه خود را آماده نگه می دارم

وی در این رابطه ادامه داد: کسانی که من را می شناسند، می دانند که در کل تمرین و اردو خیلی روی من و آمادگی ام تاثیر ندارد. این مسابقات مختلف و حضور متوالی در آنهاست که یاری می کنم بتوانم به اصطلاح خود را روی فرم نگه دارم و آماده تر شوم. همین که در مسابقات اخیر هم به مرور عملکرد بهتری پیدا کردم هم موید همین مسئله است.

تاکید بر عدم تاثیر نتایج مسابقات آنلاین بر رده بندی فیده

اولین استاد بین الملل شطرنج بانوان ایران با تاکید بر اینکه نتایج مسابقات آنلاین برگزار شده از سوی فیده هیچ تاثیری در ریتینگ شطرنجبازان شرکت نماینده ندارد، گفت: فدراسیون بین المللی شطرنج طی ماه های گذشته مسابقات آنلاین زیادی برگزار نموده و اتفاقا جوایز قابل توجهی هم برای آنها در نظر گفته تا اینگونه به گرایش شطرنجبازان برای شرکت در مسابقات و یاری به حفظ رونق شطرنج یاری کند اما خیلی حیف است که این حضور در ریتینگ ما تاثیری نمی گذارد.

برگزاری آنلاین دیدارهای فکری امکان پذیر نیست

عضو تیم ملی شطرنج بانوان با بیان اینکه ریتینگ بازی های استاندارد (فکری) مهمتر از بازی های برق آسا و سریع است، گفت: رقابت های این بخش (فکری) خیلی طولانی و به اندازه 6 - 5 ساعت است. در رقابت هایی که به صورت آنلاین برگزار می گردد، امکان اینکه یک شطرنجبازبرای این مدت زمان رقابت داشته باشد، وجود ندارد. ممکن است مشکل اینترنت ایجاد گردد و به همین دلیل کنترلی روی بازیکن داشت. ضمن اینکه در این شرایط امکان تقلب هم بیشتر می گردد.

در مسابقات آنلاین تقلب می گردد

وی اضافه نمود: رقابت های آنلاین در بخش سریع و برق آسا برگزار می گردد که مدت زمان کمی احتیاج دارند و بازیکنان فرصتی برای استراحت پیدا می نمایند. در همین دیدارها هم البته احتمال تقلب وجود دارد چون به جز یک دوربین که صورت شطرنجباز را نشان می دهد، کنترل دیگری نمی توان روی آنها داشت. با همه اینها فیده مسابقات را برگزار می نماید فقط از این حیث که بازیکنان درآمدی داشت باشند و رونق این رشته هم حفظ گردد.

دعوتنامه دو رویداد را دارم

خادم الشریعه همچنین در خصوص برنامه های پیش روی خود برای حضور در مسابقات گفت: دعوتنامه حضور در مسابقات سریع کارپف را گرفته ام. این رقابت ها آبان ماه به صورت آنلاین و در دو گروه هشت نفره برگزار می گردد. امیدوارم برخلاف سال گذشته، سال جاری بتوانم در این رقابت ها عملکرد خوبی داشته باشم. دعوتنامه مسابقات جاده ابریشم را هم گرفته ام. قرار است این رقابت ها اواخر سال میلادی در چین برگزار می گردد اما با توجه به شرایط کرونا برگزاری آن هنوز صد درصد نشده است.

بازگشت آرامش به شطرنج با تغییر مدیریت

ملی پوش شطرنج بانوان ایران به شرایط این روزهای فدراسیون که با سرپرست فرهاد نیکوخصال اداره می گردد و در آستانه برگزاری انتخابات هم واقع شده است، اشاره نمود و گفت: این روزها فعالیت خاصی انجام نمی گردد اما در کل شرایط فدراسیون نسبت به گذشته تا حد زیادی سر و سامان گرفته است. خود من به خاطر مشکلاتی که با رئیس قبلی فدراسیون داشتم تصمیم به خداحافظی گرفتم اما بعد از تغییر مدیریت شرایط به گونه ای شد که آرامش بازگشته و هیچ مسئله ای سد راه همکاری نیست.

حمایت از شادی پریدر در انتخابات پیش رو

سارا خادم الشریعه در انتها گفت: امیدوارم انتخابات سالمی برای شطرنج برگزار گردد. بعد از آن و معین شدن نتیجه انتخابات شرایط این رشته شکل واقعی خود را نشان می دهد. شخصا از خانم شادی پریدر در این انتخابات حمایت می کنم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 384

به "بازگشت آرامش به شطرنج با تغییر مدیریت، ماه هاست تمرین جدی ندارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت آرامش به شطرنج با تغییر مدیریت، ماه هاست تمرین جدی ندارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید