ادامه اعتراض های خونین در کلمبیا با 19 کشته

به گزارش مجله فان پی سی، در ادامه اعتراض های خونین در کلمبیا به طرح اصلاحات مالیاتی دولت، شمار کشته های این کشور آمریکای لاتین به دستکم 19 نفر افزایش یافت.

ادامه اعتراض های خونین در کلمبیا با 19 کشته

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: دستکم 19 نفر از مردم و صدها هزار نفر دیگر در اعتراضات سراسری چند روز گذشته در کلمبیا کشته و زخمی شده اند. ده ها هزار نفر از کلمبیایی ها در اعتراض به اصلاحات اقتصادیاتی به منظور پر کردن خلا اقتصادی مربوط به دوران همه گیری کرونا به خیابان ها آمده اند.

این رسانه اضافه کرد: روز یکشنبه ایوان دوکه رئیس جمهوری کلمبیا اعلام کرد که از پیشنهاد اخیر خود درباره اصلاح اقتصادیاتی صرف نظر خواهد کرد اما به جای آن به دنبال طرح جدیدی است.

وی گفت اصلاح اقتصادیاتی یک موضوع هوس انگیز و خیالی نیست بلکه ضرورت دارد.

اما این تصمیم او تاثیر چندانی در آرام کردن خشم عمومی نداشت و اعتراضات به افزایش فقر، بیکاری و نابرابری که با همه گیری کرونا در سال گذشته افزایش یافته جنبه سراسری پیدا کرده است.

آمریکای لاتین و به ویژه آمریکای جنوبی بشدت از ویروس کرونا آسیب دیده اند و بسکمک از کشورهای این منطقه در صورتی که اصلاحاتی انجام نشود با شرایط اقتصادی بسیار وخیمی روبرو هستند.

نیویورک تایمز به نقل از سرجیو گاسمن مدیر شرکت مشاوره ای تحلیل ریسک در کلمبیا نوشت: رئیس جمهوری کلمبیا جزو اولین کسانی بود که تلاش کرد مسائل اقتصادی کشورش را حل نماید ولی واکنش عمومی در این کشور حاوی خبر خوبی برای دیگر رهبران منطقه نیست.

در فیلم های ارسالی چند روز گذشته از این اعتراضات، چندین مورد حمله به پلیس به ثبت رسیده است؛ از جمله جوان معترضی که یک پلیس را که بر روی موتورسیکلت سوار است لگد می زند و افسر پلیس با تیراندازی به سمت او در حال فرار واکنش نشان می دهد.

فرد معترض در این حمله کشته شده است و مرگ او از سوی دفتر دادستانی کلمبیا که در زمینه خشونت های حقوق بشر تحقیق می کند تایید شده است.

الوارو اوریبه رئیس جمهوری پیشین کلمبیا، در پیامی توئیتری نوشت که کلمبیایی ها باید از حق سربازان و مقامات پلیس برای استفاده از سلاح برای دفاع از خود در برابر تروریسم حمایت کنند.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از دفتر دادستانی کلمبیا شمار زخمی های اعتراضات را 711 نفر گزارش کرده است. بر اساس این گزارش وزیر دفاع کلمبیا در تازه ترین امار زخمی ها را بیش از 840 نفر اعلام کرده است.

این گزارش اضافه کرد: بنابر آمار وزارت دفاع کملبیا 431 نفر از مردم در جریان اعتراض هایی که از روز چهارشنبه هفته پیش آغاز شده بازداشت شده اند.

اتحادیه های تجاری هشدار داده اند که طرح اصلاحات اقتصادیاتی ارائه شده در ماه آوریل باعث خواهد شد که دستکم 1.5 میلیون کارگر مشمول پرداخت اقتصادیات جدید شوند.

انتظار می رود این طرح به افزایش اقتصادیات به حدود 6.8 میلیارد دلار منجر شود که به گفته دولت به تلاش ها برای کاستن از تبعات اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا کمک خواهد کرد.ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 810

به "ادامه اعتراض های خونین در کلمبیا با 19 کشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراض های خونین در کلمبیا با 19 کشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید