اثر خبرهای مالیاتی و بورس املاک بر قیمت های مسکن

به گزارش مجله فان پی سی، همراهان گرامی، در این مطلب از ما به بیان مهم ترین اخبار ساختمانی در هفته ای که گذشت خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

اثر خبرهای مالیاتی و بورس املاک بر قیمت های مسکن

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت چینی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

جزئیات صدور پروانه های ساختمانی

طبق گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعداد کل پروانه های ساختمانی صادر شده برای فصل زمستان 98 بالغ بر 42.853 برگ می باشد که 198 برگ آن (0.5 درصد) مربوط به بخش تعاون است. پروانه های ساختمانی صادر شده در فصل زمستان 98 نسبت به فصل زمستان 97 در کل کشور 7.022 مورد کاهش و در بخش تعاون 34 مورد افزایش یافته است.

تعداد کل پروانه های ساختمانی در استان های همدان، سیستان و بلوچستان و خوزستان به ترتیب با 230, 198 و 121 پروانه، بیشترین افزایش را داشته است. تعداد پروانه های ساختمانی بخش تعاون در استان های البرز، سیستان و بلوچستان و بوشهر به ترتیب با 64، 20 و 6 پروانه بیشترین افزایش را داشته است. تعداد کل واحدهای مسکونی معین شده در پروانه های ساختمانی برای فصل زمستان 98، 108 .450 واحد است که تعداد 1.791 واحد آن (1.7 درصد) مربوط به تعاونی ها می باشد.

تعداد واحدهای مسکونی معین شده در پروانه های ساختمانی در فصل زمستان 98 نسبت به سال قبل در کل کشور 11.621 واحد کاهش و در بخش تعاون 1.409 واحد افزایش داشته است. تعداد واحدهای مسکونی در استان های آذربایجان شرقی، فارس و سیستان و بلوچستان به ترتیب با 1.783، 825 و 546 واحد، بیشترین افزایش را داشته است.

تعداد واحدهای مسکونی بخش تعاون در استان های قزوین، اصفهان و سیستان و بلوچستان به ترتیب با 464،400، 293 واحد بیشترین افزایش را داشته است. مساحت زیربنای معین شده در پروانه های ساختمانی در فصل زمستان 98 نسبت به فصل زمستان 97 در کل کشور 2.145 هزار متر مربع کاهش و در بخش تعاون 239 هزار متر مربع افزایش یافته است.

مساحت زیربنای معین شده در کل پروانه های ساختمانی در استان های چهار محال و بختیاری، آذربایجان شرقی و فارس به ترتیب با 643،309 و 200 هزار متر مربع بیشترین افزایش را داشته است. مساحت زیربنای معین شده در پروانه های ساختمانی بخش تعاون در استان های قزوین، اصفهان و سیستان و بلوچستان به ترتیب با 84،77، 46 هزار متر مربع بیشترین افزایش را داشته است.

اثرات خبرهای مالیاتی بر قیمت اجاره مسکن

بسیاری از موجران با آغاز آخرین ماه از فصل طلایی جابجایی مسکن، به این نتیجه رسیده اند که با انعطاف 10 تا 20 درصدی در اجاره پیشنهادی خود، می توانند بدون اتلاف وقت و انتظار کشیدن، قرارداد اجاره آپارتمان خود را منعقد نمایند.

بنگاه های معاملاتی معتقدند هر سال در شهریور ماه عده زیادی از موجران که روی رهن و اجاره پیشنهادی در سقف ممکن پافشاری نموده اند، از تصمیم خود منصرف شده و با اندکی انعطاف در قیمت ها، زمان انتظار خود برای انعقاد قرارداد اجاره ملک با مستاجر جدید را کوتاه می نمایند.

گزارشات از بازار اجاره بها نشان می دهد سال جاری نیز در شهریور ماه، این تغییر جهت در اعلام قیمت پیشنهادی اتفاق افتاده و تعدادی از موجران از هفته گذشته قیمت های جدید خود را که 10 تا 20 درصد پایین تر از قیمت اولیه بوده، به واسطه ها اعلام نموده اند تا بازاریابی روی قیمت های جدید انجام گردد.

میانگین قیمت آپارتمان های کوچک در تهران

با عبور بازار مسکن از یک قاعده قیمتی، نسبت قیمت آپارتمان های نقلی و عظیم در بازار مسکن برعکس شد. در حالی که میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران در تیرماه سال جاری به مرز 21 میلیون تومان رسید، در این ماه میانگین قیمت هر متر مربع از واحدهای مسکونی با مساحت کمتر از 60 متر مربع، به 15 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

این در حالی است که در این بازه زمانی یعنی تیرماه سال جاری، میانگین قیمت هر متر مربع از آپارتمان های مسکونی در شهر تهران که در بازه متراژی 60 تا 80 متر مربع قرار داشتند، معادل 18 میلیون و 600 هزار تومان برآورد می گردد.

گزارشات حاکی از این امر است که میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان 80 تا 100 متری، 22 میلیون و 500 هزار تومان بوده است. در واقع مساحت 80 متر مربعی آپارتمان های فروخته شده در تیرماه سال جاری، مطابق با آمارهای رسمی را می توان به عنوان مرز تغییرات نسبت قیمت مسکن به لحاظ متراژ واحدهای مسکونی به حساب آورد.

به این معنا که دقیقا از مرز 80 متر مربع است که تغییرات اساسی در میانگین قیمت واحدهای مسکونی فروخته شده در بازار مسکن قابل مشاهده می باشد. هر چند به لحاظ متراژی، آپارتمان های مسکونی با مساحت کمتر از 80 متر مربع، به طور متوسط با میانگینی کمتر از میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران در تیرماه سال جاری فروخته شده اند، اما هر چه مساحت واحدهای مسکونی از 80 مترمربع فراتر رفته است، میانگین قیمت فروش این واحدها نیز در تیرماه بیش از متوسط قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان مسکونی در کل پایتخت محاسبه شده است.

بورس املاک، مبنای معین قیمت ها

در حال حاضر بیش از دو میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد. در این میان فردی شناسایی شده که دارای 600 واحد مسکونی بوده است.

محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به راه اندازی بورس املاک و مستغلات گفت: پس از یک سال پیگیری، پیروز به راه اندازی بورس املاک شدیم و اولین زمین را هم وزارت راه و شهرسازی در بورس املاک ارائه کرد و بقیه دستگاه ها هم از ما یاد گرفتند و اولین بانک هم روز گذشته املاک خود را وارد بورس کرد.

این فرایند قطعا سرعت می گیرد و گسترش پیدا می نماید. از این پس در محیط شفاف و روشن هر کس می تواند از دامنه قیمت ملک ارزیابی داشته باشد و اصالت آن را احراز کند. عبور اطلاعات ارائه شده درباره آن ملک، چه اطلاعات هویتی و چه قیمت آن باعث می گردد که به طور طبیعی اطمینان درباره معامله افزایش یابد و شرایط بازار از حالت افسار گسیختگی خارج گردد.

او همچنین اضافه نمود: بورس املاک می تواند شاخص و مبنای معین قیمت ها گردد. گام دیگری که برداشتیم این بود که سرمایه در بخش مسکن فقط برای فراوری و مصرف جریان داشته باشد و محیط را برای سرمایه گذاری در جهت تبدیل مسکن به کالای سرمایه ای، سخت کردیم تا این افراد، زندگی مردم را سخت ننمایند و آن را به خطر نیاندازند.

داشتن بیش از یک واحد برای هر نفر را بد نمی د انیم اما نمی گذاریم که سرمایه در این بخش مسکن محبوس گردد. به دنبال این هستیم که با همکاری وزارت صمت و اتحادیه ها نظام نامه ای را معین کنیم که بر اساس آن، افراد نیازمند بتوانند از بازار مسکن استفاده نمایند. یک و نیم میلیون مالک خانه خالی را شناسایی کردیم و در حال حاضر بیش از دو میلیون خانه، خالی از سکنه وجود دارد.

برای ادامه فرایند مالیات ستانی از این افراد، در مرحله رفت و برگشت اطلاعات به وسیله پیامک به مالکان و اعتبارسنجی اطلاعات هستیم و پس از آن اطلاعات نهایی به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد. این اقدامات برای اولین بار است که در کشور رخ می دهد و در سال 99 می توانیم بازار مسکن را ساماندهی کنیم.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 278

به "اثر خبرهای مالیاتی و بورس املاک بر قیمت های مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر خبرهای مالیاتی و بورس املاک بر قیمت های مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید