ابتلا به کرونا مغز شما را 10 سال پیر می نماید!

به گزارش مجله فان پی سی، نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که ابتلا به ویروس کرونا بر عملکرد شناختی مغز شما تاثیر گذاشته و می تواند آن را به مدت 10 سال پیر کند.

ابتلا به کرونا مغز شما را 10 سال پیر می نماید!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از وبسایت الوفد، نتایج یک مطالعه انگلیسی در کالج امپریال لندن نشان داد افرادی که از ویروس کرونا بهبود می یابند ممکن است تاثیرات قابل توجهی بر عملکرد مغز آن ها برجای بماند؛ به گونه ای که در بدترین حالت منجر به انحطاط روانی می گردد که این معضل برابر با 10 سال پیری برای مغز است.

محققان این مطالعه را تحت نظر آدام همپشایر پزشک کالج امپریال لندن بر روی بیش از 84000 نفر انجام دادند و کسانی که بیشتر تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اند 8.5 واحد ضریب هوشی آن ها کاهش یافته است.

همپشایر گفت: در بعضی موارد شدید، ابتلا به ویروس کرونا تا چند ماه موجب ناتوانی گسترده شناختی می گردد.

محققان در گزارشی درباره نتایج به دست آمده نوشتند: تجزیه و تحلیل های ما با این دیدگاه سازگار است که ابتلا به ویروس کرونا عواقب شناختی مزمنی به دنبال دارد. افرادی که از این بیماری بهبود یافته اند و همچنین افرادی که هنوز علائم آن را دارند، دچار نقص شناختی قابل توجهی شده اند.

تجزیه و تحلیل های شناختی که این محققان انجام داده اند، میزان عملکرد مغز در انجام وظایفی مانند به خاطر سپردن کلمات را اندازه گیری نموده است. این تحلیل ها به طور گسترده ای برای ارزیابی عملکرد مغز در بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین می توانند به پزشکان در ارزیابی نقص موقت مغزی در بیماران یاری نمایند.

در میان مبتلایان به ویروس کرونا، افرادی که در بیمارستان بستری شده اند، بدترین تاثیرپذیری را در این تحقیق داشته اند؛ به گونه ای که این تاثیرپذیری معادل کاهش عملکرد مغز در طول مدت 10 ساله است.

بعضی دانشمندان اظهار داشتند که باید به یافته های این تحقیق محتاطانه نگاه کرد. جوانا واردلو، استاد تصویربرداری عصبی کاربردی در دانشگاه ادینبورگ می گوید که عملکرد های شناختی شرکت نمایندگان قبل از آلوده شدن به ویروس کرونا آزمایش نشده است و همچنین نتایج بدست آمده پس از بهبودی طولانی مدت نبوده است؛ بنابراین هرگونه تأثیر بر روی جنبه های شناختی مغز ممکن است کوتاه مدت باشد.

درک هیل، استاد علوم تصویربرداری پزشکی در دانشگاه کالج لندن نیز گفت که نتایج این تحقیق نمی تواند کاملاً قابل اعتماد باشد؛ زیرا طی آن توانایی بیماران قبل و بعد از بیماری مقایسه نشده و شامل تعداد زیادی از افرادی است که گفته اند به ویروس کرونا مبتلا بوده اند، اما آزمایش مطمئنی در این خصوص نداشته اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 464

به "ابتلا به کرونا مغز شما را 10 سال پیر می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلا به کرونا مغز شما را 10 سال پیر می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید